پرش به

خوش آمدید به انجمن پارس ارتباط
برای استفاده از تمام امکانات انجمن عضو شوید ، اگر قبلا عضو شده اید ، وارد انجمن شوید. از لینک های زیر برای عضویت یا ورود به انجمن استفاده نمایید. .لحظات خوشی را برای شما آرزومندیم.
ورود به انجمن عضویت در انجمن
تصویر

چند نکته در رابطه با استفاده از باطری های لیتیومی-یونی(Li-ion) :

باطری لیتیومی-یونی Li-ion شارژ Battery charge

بدون پاسخ

#1
sharif kazemi

sharif kazemi

    عضو فعال انجمن پارس ارتباط

  • Members
  • ستارهستاره
  • 61 ارسال

-    در زمان شارژ، دستگاه می بایست خاموش باشد

بمنظور شارژ اولیه باطری  ،لازم است ابتدا از دستگاه تا تخلیه کامل باطری استفاده کرده و ­پس از تخلیه کامل شارژ، حتماً آنرا دوباره بطور کامل شارژ نمایید. در غیراینصورت عمر باطری  کوتاه و یا آسیب پذیر می شود.

زمان تقریبی شارژ شدن کامل این باطری ها حدود 3ساعت است .

-    اجازه ندهید شارژ باتری صفر شود و اینکه به بیش از 80 یا نهایتاً 90 درصد برسد و زودتر شارژر را از برق جدا کنید

باطری  را در زمان های کوتاه شارژ کنید . برعکس باطری های نیکل-متان و نیکل –کادمیوم که برای داشتن عمر بیشتر نیاز به این داشتند که اجازه بدهید به طور کامل خالی و بعد از آن به طور کامل شارژ شوند ،

باطری های Li-ion با شارژ کردن های مداوم و ناقص بیشتر از حالت شارژ کامل – دیسشارژ کامل عمر می کنند . عمر این باطری ها بیشتر از هر چیز به زمان بستگی دارد ( نه به دفعات شارژ کردن ) ،

به هر حال پس از زمان معینی شروع به خراب شدن می کنند .

-     هر ماه یک بار شارژ  باطری را صفر کرده و سپس کاملاً شارژ نمایید

خالی کردن شارژ به طور کامل از نظر کارکرد و عمر مفید درست نیست، اما بهتر است هر ماه یک بار این کار را انجام دهید. بیشتر باطریهای پیشرفته‌ی امروزی یک ویژگی مهم دارند و آن تخمین مدت زمانی و شارژ باقیمانده است.

به این باطری ها اصطلاحاً باطری هوشمند گفته می‌شود. برای تخمین درست باید باطری کالیبره باشد و اگر همیشه آن را تا نیمه مصرف کنید و مجدداً شارژ نمایید، از حالت کالبیره خارج می‌شود و در محاسبه دچار خطا می‌شود.

لذا هر ماه یک بار این کار را انجام دهید تا باطری به حالت کالیبره نزدیک شود .

-     باطری را برای طولانی مدت خالی نگه ندارید

اگر ولتاژ درونی باطری به زیر 2.7 V/Cellبرسد ، ‌مدار های محافظ موجود در آن ، باتری را به وضعیت خواب می‌برند که منجر می‌شود که دیگر باطری شارژ نشود! پس توصیه می‌شود که اگر قصد دارید که باطری خود را برای مدتی طولانی کنار بگذارید، سعی کنید که همیشه آنرا در وضعیت شارژ 40 درصد و در دمای 15 درجه سانتیگراد  قرار دهید که وضعیت ایده‌آل برای آن محسوب می‌شود. نگهداری در هوای گرم و پر بودن باطری به دلیل وجود اختلاف پتانسیل بالا در سلول ها موجب ایجاد تغییراتی در ساختار شبکه سلول های باطری و کاهش عمر آن می شود .

-     باطری های li-ion    عمر محدودی دارند، آن‌ها را انبار نکنید

اگر قصد دارید که یک باطری برای روز مبادا تهیه کنید، این نکته را در نظر داشته باشد که پس از گذشت مدتی، کم کم باتری li-ion شما تحلیل می‌رود و از ماکزیمم ظرفیت آن‌ها کاسته می‌شود. پس اگر باطری جدیدی را تهیه می‌کنید، همان موقع آنرا در درون دستگاه خود قرار دهید و از آن استفاده کنید. به هیچ وجه استفاده از آن را به چند ماه بعد موکول نکنید.     


  • marjan salehi, M.Gholizade و jahan این پست را پسندیده استارسال پاسخ  


0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی