پرش به

خوش آمدید به انجمن پارس ارتباط
برای استفاده از تمام امکانات انجمن عضو شوید ، اگر قبلا عضو شده اید ، وارد انجمن شوید. از لینک های زیر برای عضویت یا ورود به انجمن استفاده نمایید. .لحظات خوشی را برای شما آرزومندیم.
ورود به انجمن عضویت در انجمن
تصویر

معرفی و راهنمای تنظیم WDS در روترهای وایرلس


بدون پاسخ

#1
marjan salehi

marjan salehi

  عضو انجمن پارس ارتباط

 • Members
 • ستاره
 • 9 ارسال

WDS یا Wireless Distribution System  (سیستم توزیع بیسیم) سیستمی است که دستگاه های بیسیم (اکسس پوینتها، مودم های

 

وایرلس و روترهای وایرلس) در استاندارد 802.11 را قادر به برقرای ارتباط داخلی می کند.

 

این مکانیزیم به شبکه های بیسیم اجازه می دهد تا محیط تحت پوشش خود را با استفاده از یک یا چند اکسس پوینت دیگر، بدون نیاز به

 

لینک سیمی بین آنها، گسترش دهند.

 

در اجرای یک لینک WDS نکات زیر را به دقت به یاد داشته باشید:

 1. برای ساختن اتصال WDS مابین دو دستگاه مختلف، باید هر دوی آنها WDS را پشتیبانی کنند اما فعال کردن این قابلیت روی یکی از آنها کافیست.
 2. بهترین مزیت WDS نسبت به روش های مشابه این است که مک آدرس فریم های اترنت در طول لینک WDS حفظ خواهند شد.
 3. در اکثر مواقع پهنای باند شبکه ای که روی WDS کار می کند نصف خواهد شد. (مثلا در حالتی که کلاینت های وایرلسی به روتر تکرار کننده متصل میشوند). برای کلاینت های که بصورت کابلی به روتر متصل میشوند پهنای باند تغییری نخواهد کرد.
 4. WDS ممکن است بین محصولات مختلف سازگار نباشد (حتی محصولاتی از یک تولید کننده!!!) زیرا استاندارد IEEE 802.11-1999 بطور کامل نحوه انتقال فریم های داده و نحوه عملکرد روترهای وایرلس را در این مد، تشریح نکرده است. پس برای اجرا سعی کنید حداقل از برند یکسانی برای اکسس پوینت مرکزی و اکسس پوینت تکرار کننده استفاده نمایید.
 5. متد های رمز نگاری که کلیدهای دینامیک برای رمزنگاری به کار میبرند مانند  متد WPA/TKIP یا WPA2 در بیشتر مواقع در لینک WDS قابل استفاده نیستند، اگرچه WPA/PSK اکثرا کار خواهد کرد. این مشکلات بخاطر ضعف استاندارد گذاری در این حوزه بوده و با معرفی استاندارد IEEE 802.11s احتمالا رفع خواهند شد. در نتیجه متد WEP و WPA استاتیک (PSK) را بکار ببرید.

در مثالی که بررسی خواهیم کرد از یک مودم وایرلس TP-LINK TD-W8960N با قابلیت WDS بعنوان دستگاه مرکزی (که میخواهیم پوشش آنرا گسترش دهیم) و یک روتر TP-LINK TL-WR741ND به عنوان روتری با قابلیت WDS برای اتصال به مودم وایرلس مرکزی استفاده خواهیم کرد. شما میتوانید از مدل های مشابه با قابلیت های فوق استفاده کنید.

 

قسمت اول: تنظیمات مودم TD-W8960N

 

1. وارد صفحه تنظیمات مودم TD-W8960N شوید.

 

2. به منوی Wireless و سپس Advanced رفته و آیتم Channel را روی شماره خاصی قرار دهید (مانند شماره 1)، تنظیمات را با کلیک روی Apply/Save ذخیره کنید.

 

3. سپس به قسمت Wireless Security رفته و تنظیمات رمزنگاری را مجددا بررسی کنید: (نوع رمزنگاری و پسورد آنرا به خاطر بسپارید)

 

 

قسمت دوم: تنظیمات روتر TL-WR741ND

 

1. وارد صفحه مدیریت روتر شوید.

 

2. در منوی سمت چپ روی گزینه DHCP کلیک کنید (در برخی مدل ها ممکن است آیتم DHCP زیرمجموعه LAN باشد). در این صفحه گزینه DHCP Server را در حالت Disable قرار دهید (زیرا مودم وایرلس دارای DCHP فعال بوده و نیازی نیست که دستگاه دیگری در شبکه DHCP Server باشد). تغییرات را ذخیره کنید اما تا پایان تنظیمات

نیازی به Reboot دستگاه نیست.

 

 

3. در منوی سمت چپ به قسمت Wireless و سپس Wireless Setting رفته و گزینه Enable WDS را تیک بزنید.  سپس روی گزینه Search کلیک کنید (در برخی مدل ها Survey).

 

 

4. لیستی از شبکه های بیسیم اطراف شما نمایش داده میشود. روی شبکه بیسم خود (یعنی SSID مودم TD-W8960N) دکمه Connect را بزنید. به صفحه قبلی باز خواهید گشت. گزینه Channel، نوع رمزگذاری و Password را روی همان مقادیری قرار دهید که در تنظیمات مودم TD-W8960N انتخاب کرده بودید. تغییرات را ذخیره کنید.

 

 

5. در منوی سمت چپ به قسمت Network و سپس LAN رفته و IP Address روتر را برای جلوگیری از تداخل با IP مودم TD-W8960N، تغییر دهید. (چون معمولا IP مودم ها 192.168.1.1  می باشد پس فقط رقم آخر را عددی بین 2 تا 254 قرار دهید). تغییرات را ذخیره و روتر TL-W741ND را جهت اعمال تغییرات، Reboot کنید.

 

 

6. تا اینجا تمامی تنظیمات لازم برای عملکرد صحیح WDS روی دستگاه ها انجام شده است. شما میتوانید با استفاده از دستور Ping صحت عملکرد دستگاه ها را چک کنید.

 

 

 

پیش نمایش پیوست ها

 • wds_7.png
 • wds_5.png
 • wds_6.png
 • wds_1.png
 • wds_2.png
 • wds_3.png
 • wds_4.png

 • f.razmkhah, marjan salehi و M.Gholizade این پست را پسندیده استارسال پاسخ  


0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی