پرش به

خوش آمدید به انجمن پارس ارتباط
برای استفاده از تمام امکانات انجمن عضو شوید ، اگر قبلا عضو شده اید ، وارد انجمن شوید. از لینک های زیر برای عضویت یا ورود به انجمن استفاده نمایید. .لحظات خوشی را برای شما آرزومندیم.
ورود به انجمن عضویت در انجمن
تصویر

معرفی تکنولوژی VoIP

VoIP معرفی تکنولوژی VoIP

بدون پاسخ

#1
M.Gholizade

M.Gholizade

    عضو انجمن پارس ارتباط

  • Members
  • ستاره
  • 14 ارسال

معرفی تکنولوژی VoIP

VOIP مخفف عبارت Voice over Internet Protocol می باشد و از اون با عباراتی مثل تلفن اینترنتی، تلفن آی پی، تلفن پهن باند و امثال این یاد میشه. در اصل فناوری است که به شما اجازه میده ارتباط تلفنی رو به جای خطوط تلفن عادی، بر روی بستر شبکه های کامپیوتری مثل اینترنت برقرار کنید.

تفاوت VoIP با تلفن های عادی

تو این فناوری بر خلاف تلفن های عادی که صدا به شکل امواج آنالوگ بر روی سیمهای تلفن منتقل میشه، صدا در مبدا توسط یه مبدل آنالوگ به دیجیتال، به سیگنال های دیجیتال تبدیل می شود و توسط شبکه اینترنت یا شبکه داخلی مجموعه شما تا مقصد ارسال می شود. سپس در مقصد با یه مبدل به سیگنال آنالوگ تبدیل می گردد.

سایر مزایای VoIP

با VOIP و ساختار عملکرد اون آشنا شدیم. اما ببینیم استفاده از VOIP به جای تلفن عادی مزیتی هم داره؟

در خطوط تلفن عادی، وقتی که ارتباطی بین مبدا و مقصد برقرار میشه، عملا خط ارتباطی بین این دو نقطه اشغال می شود، بنابراین به هر میزان صحبت کنید، باید هزینه اشغال کردن اون خط رو به اپراتور مربوطه بپردازید.

در حالیکه در فناوری VOIP چون ارتباط با استفاده از زیر ساخت اینترنت برقرار می شود، عملا چیزی به اسم اشغال شدن خط ارتباطی به اون معنی نداریم. پس به عنوان اولین تفاوت، میشه به هزینه پایین تر فناوری VOIP نسبت به تلفن عادی اشاره کرد.

تفاوت بعدی به تعداد طرفین مربوط میشه، در تلفن معمولی چون ارتباط بین طرفین از طریق یک جفت سیم برقرار میشه و به هر طرف این ارتباط یک مشترک متصل است، پس ارتباط دو نفره می باشد.

اما با استفاده از VOIP این محدودیت از بین میره و این امکان وجود داره تا هر کسی که به اینترنت متصل باشه، به این ارتباط اضافه بشه و تقریبا میشه گفت محدودیتی در تعداد نفرات وجود نداره. پس تفاوت دیگر ارتباط چند نفره می باشد.

تفاوت جالب دیگه ای که میشه بهش اشاره کرد، امکان برقراری ارتباط تصویریه.

خطوط تلفن عادی به دلیل محدودیتهایی مثل پهنای باند کم، در حالت عادی تنها امکان رد و بدل کردن صدا رو دارن. در حالیکه در ارتباط اینترنتی فارغ از نوع تکنولوژی ارتباطی، امکان دستیابی به چهنای باند بالا وجود داره.

بنابراین ارتباط های برقرار شده از طریق فناوری VOIP می تواند تصویری نیز باشه و در زمان مکالمه تصویر طرف مقابل رو هم ببینید و حتی با چندین نفر ویدیو کنفرانس داشته باشید.

اما همه چیز به اینجا ختم نمیشه و شما در این سیستم امکانات زیادی را می توانید داشته باشید که به برخی از اونها اشاره می کنیم.

تو این سیستم می توانید پیغامگیر صوتی و منشی هوشمند داشته باشین و حتی تمام تماس ها رو ظبط کنید. همچنین می توانید سیستم رو طوری تنظیم کنین که تمامی فکس ها و پیغام های صوتی ظبط شده به ایمیل شما ارسال بشه.

در ضمن این سیستم قابلیت پشتیبانی از خطوط شهری معمولی (PSTN)، خطوط دیجیتال (E1) و خطوط تلفن همراه (GSM) را داره و به راحتی می توانید یکی یا همه این از نوع ارتباط ها رو در سیستم خدتون داشته باشید.

تو این سیستم میشه هم از گوشی های معمولی ، هم از گوشی های IP Phone و هم از کامپیوتر یا موبایل استفاده کرد. گوشی هایی که بر روی کامپیوتر یا موبایل قرار می گیرند را گوشی نرم افزاری (Soft Phone) می گویم و استفاده از اونها کاملا رایگان است.

امکان  برنامه نویسی بر روی سیستم نیز یکی دیگه از مزایای ارزنده ویپ هست که می توانید نام و مشخصات ، علایق و سوابق کاری مشتریان خود را قبل از جواب دادن به تماس ببینید. همچنین تماس ها را با برنامه های کامپیوتری مدیریت و مسیر دهی کنید.

ایجاد لیست سیاه (Black List) ، پاسخگوی خودکار هوشمند ، انتقال مکالمه ، انتظار مکالمه و خیلی قابلیت های دیگه رو میشه نام برد.


  • f.razmkhah, sharif kazemi, marjan salehi و 1 فرد دیگر این پست را پسندیده اندارسال پاسخ  


0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی